Facilities

Transportation Facility

Stop By Stop Details of University Bus Route

Route-1
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Dearture Time (Afternoon) Time Interval
Ring Road 6:55 0:00 UET 4:15 4:15
Askari 10 6:57 0:02 Ganda Nala 4:18 0:03
Bahar Shah gol chakar 7:00 0:03 Shahu Wari Hospital 4:21 0:03
Chongi 2 Gage 7:02 0:02 Link Road/ Raam Garh 4:23 0:02
Joray Pul 7:05 0:03 Dharam Pura Pul 4:25 0:02
Norani Stop 7:07 0:02 Dharam Pura 4:30 0:05
Askari 9 7:10 0:03 Sadar gol chakar 4:43 0:13
Sadar gol chakar 7:12 0:02 Askari 9 4:45 0:02
Dharam Pura 7:15 0:03 Norani Stop 4:50 0:05
Dharam Pura Pul 7:20 0:05 Joray Pul 4:52 0:02
Link Road/ Raam Garh 7:22 0:02 Chongi 2 Gage 4:54 0:02
Shahu Wari Hospital 7:25 0:03 Bahar Shah gol chakar 4:59 0:05
Ganda Nala 7:27 0:02 Askari 10 5:05 0:06
UET 7:45 0:18 Ring Road 5:10 0:11
Total   0:32      
Route-2
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Ring Road 7:10 0:00 UET 4:15 0:00
Shad Bagh 7:15 0:05 Singh Pura 4:20 0:05
Mughal Pura 7:20 0:05 Mughal Pura Chowk 4:25 0:05
Laal Pul 7:23 0:03 Laal Pul 4:28 0:03
Mughal Pura  Chowk 7:25 0:02 Mughal Pura 4:30 0:02
Singh Pura 7:28 0:03 Shad Bagh 4:33 0:03
UET 7:45 0:17 Ring Road 4:50 0:17
Total   0:35     0:35
Route-2A
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Jallo Mor ?   UET 4:15  
Bata Factory ?   Shalamar Bagh    
Raam Pura ?   Suk Nehar    
Munawa ?   Mint Gate    
Kot Kambo ?   Dhobi Ghat    
Bagh wali puli ?   Darogha wala    
Yadgarh ?   Salamat pura    
Swettar Mill ?   =    
Qaid-e-Azam interchange ?        
Chongi ?        
Momin pura ?        
Salamat pura ?        
Darogha wala ?        
Dhobi Ghat ?        
Mint Gate ?        
Suk Nehar ?        
Shalamar Bagh ?        
UET 7:45        
Total          
Route-3
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Defence Mor 6:40 0:00 UET 4:15 0:00
Mian Bolay Wala 6:42 0:02 Sadar Chowk 4:17 0:02
Adil Hospital 6:43 0:01 Girja Chowk 4:18 0:01
Bilal Store 6:48 0:05 Kent 4:23 0:05
Laalak Chowk 6:55 0:07 Defence Mor 4:30 0:07
Police Choki 7:00 0:05 Punjab Society 4:35 0:05
LESCO 7:05 0:05 Total Pump 4:40 0:05
Total Pump 7:07 0:02 LESCO 4:42 0:02
Punjab Society 7:12 0:05 Police Choki 4:47 0:05
Defence Mor 7:20 0:08 Laalak Chowk 4:55 0:08
Kent 7:23 0:03 Bilal Store 4:58 0:03
Girja Chowk 7:25 0:02 Adil Hospital 5:00 0:02
Sadar Chowk 7:30 0:05 Mian Bolay Wala 5:05 0:05
UET 7:45 0:15 Defence Mor 5:20 0:15
Total         1:05
Route-4
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
R. A. Bazar 6:45 0:00 UET 4:15 0:00
Ali Park Mor 6:47 0:02 Zafar Ali Road 4:17 0:02
Naka CMH 6:50 0:03 Fortress Stadium 4:20 0:03
R. A. Bazar 6:53 0:03 Shami Road 4:23 0:03
Workshop Stop
Walton road
7:00 0:07 Koray Pind 4:30 0:07
Walton Stop 7:05 0:05 School Stop 4:35 0:05
School Stop 7:08 0:03 Walton Stop 4:38 0:03
Koray Pind 7:10 0:02 Workshop, Wolton Stop 4:40 0:02
Shami Road 7:15 0:05 R.A Bazar 4:45 0:05
Fortress Stadium 7:20 0:05 Naka CMH 4:50 0:05
Zafar Ali Road 7:23 0:03 Ali Park Mor 4:53 0:03
UET 7:45 0:22 R. A Bazar 5:15 0:22
Total   1:00     1:00
           
Route-5
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
General Hospital 6:50 0:00 UET 4:15 0:00
Chongi Amer Sidhu 6:52 0:02 Model Town Mor 4:17 0:02
Kot Lakhpat Station 6:55 0:03 A-Block Markeet 4:20 0:03
Treet Blade Factory 6:59 0:04 Link Mor Model Town 4:24 0:04
Mochi Pura Link road 7:02 0:03 R-Block Model Town 4:27 0:03
Model Town Perchi 7:05 0:03 Model Town Perchi 4:30 0:03
R-Block Model Town 7:06 0:01 Mochi Pura Link Road 4:31 0:01
Link Mor Model Town 7:10 0:04 Treet Blade Factory 4:35 0:04
A-Block Markeet 7:15 0:05 Kot Lakhpat Station 4:40 0:05
Model Town Mor 7:20 0:05 Chongi Amer Sidhu 4:45 0:05
UET 7:45 0:25 General Hospital 5:10 0:25
Total   0:55     0:55
           
Route-6
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Nursery Stop 6:50 0:00 UET 4:15 0:00
Green Town Bazar 6:55 0:05 Gool Chakar
Model Town
4:20 0:05
Choras Tanki 7:00 0:05 Nursery 4:25 0:05
  7:06 0:06 Nala Girja Stop 4:31 0:06
Nala Girja Stop 7:13 0:07   4:38 0:07
Nursery 7:15 0:02 Choras Tanki 4:40 0:02
Gool chakar
Model Town
7:18 0:03 Green Town Bazar 4:43 0:03
UET 7:45 0:27 Nursery Stop 5:10 0:27
Total   0:55     0:55
           
Route-7
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Nishtar Colony 6:55 0:00 UET 4:15 0:00
Waheed Colony 7:00 0:05 Ghulab Devi 4:20 0:05
Venus society 7:03 0:03 Qainchi قینچی 4:23 0:03
Atteri 7:05 0:02 Ghazi road 4:25 0:02
Bank Stop 7:07 0:02 Chungi 4:27 0:02
Chungi 7:10 0:03 Bank Stop 4:30 0:03
Ghazi road 7:12 0:02 Atteri 4:32 0:02
Qainchi قینچی 7:15 0:03 Venus society 4:35 0:03
Ghulab Devi 7:20 0:05 Waheed Colony 4:40 0:05
UET 7:40 0:20 Nishtar Colony 5:00 0:20
Total   0:45     0:45
           
Route-8
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Shoukat Khanam 6:50 0:00 UET 4:15 0:00
Shouq Chowk 6:52 0:02 Main Markeet 4:17 0:02
Allah Hoo Chowk 7:00 0:08 Hussian Chowk 4:25 0:08
Jinnah Hospital 7:10 0:10 Fardoos Markeet 4:35 0:10
Fardoos Markeet 7:15 0:05 Jinnah Hospital 4:40 0:05
Hussain Chowk 7:20 0:05 Allah Hoo Chowk 4:45 0:05
Main Markeet 7:25 0:05 Shouq Chowk 4:50 0:05
UET 7:45 0:20 Shoukat Khanam 5:10 0:20
    0:55     0:55
Route-9
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Wapda Town 6:55 0:00 UET 4:15 0:00
HBL office 6:57 0:02 Wapda Town
Gool Chakar out side
4:17 0:02
Kakes & Bakes bakeri 6:58 0:01 Govt. College 4:18 0:01
Mosque Chowk 7:00 0:02 Mosque Chowk 4:20 0:02
Govt. College 7:03 0:03 Kakes & Bakes bakeri 4:23 0:03
Wapda Town
Gool Chakar out side
7:05 0:02 HBL office 4:25 0:02
UET 7:45 0:40 Wapda Town 5:05 0:40
    0:50     0:50
           
Route-10
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Ghazi Chowk 7:00 0:00 Aslam Chowk 4:15 0:00
Gondal Chowk 7:02 0:02 Ghangh chowkگھنگ 4:17 0:02
Butt Chowk 7:04 0:02 Khokhar Chowk 4:19 0:02
Al jannat chowk 7:06 0:02 U M T 4:21 0:02
U M T 7:08 0:02 Al jannat chowk 4:23 0:02
Khokhar Chowk 7:10 0:02 Butt Chowk 4:25 0:02
Ghangh chowkگھنگ 7:12 0:02 Gondal Chowk 4:27 0:02
Aslam Chowk 7:45 0:33 Ghazi Chowk 5:00 0:33
Total   0:45     0:45
           
Route-11
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Akbar Chowk 7:00 0:00 UET 4:15 0:00
Gormay chowk 7:04 0:04 Ganga ram markeet 4:19 0:04
Nes Pak 7:05 0:01 Abid Markeet 4:20 0:01
School Stop 7:07 0:02 Shama Stop 4:22 0:02
Beheeka Mor 7:13 0:06 Achra morاچھرہ موڑ 4:28 0:06
Naqsha Stop 7:17 0:04 Muslim town Mor 4:32 0:04
Muslim town Mor 7:20 0:03 Naqsha Stop 4:35 0:03
Achra morاچھرہ موڑ 7:23 0:03 Beheeka Mor 4:38 0:03
Shama Stop 7:25 0:02 School Stop 4:40 0:02
Abid Markeet 7:30 0:05 Nes Pak 4:45 0:05
Ganga ram markeet 7:33 0:03 Gormay chowk 4:48 0:03
UET 7:45 0:12 Akbar Chowk 5:00 0:12
Total   0:45     0:45
Route-12
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Hussaini Markeet 6:58 0:00 Sardar H/S 4:15 0:00
CNG Punp 7:00 0:02 Asif Center 4:17 0:02
Expo Center 7:03 0:03 Mayo Garden 4:20 0:03
Expo Center 7:05 0:02 Mall Road 4:22 0:02
Khokhar Chowk 7:08 0:03 Laal Puli 4:25 0:03
School Stop 7:10 0:02 Punjab University 4:27 0:02
Doctor Hospital 7:12 0:02 Wafaqi Colonyوفاقی 4:29 0:02
Wafaqi Colonyوفاقی 7:15 0:03 Doctor Hospital 4:32 0:03
Punjab University 7:22 0:07 School Stop 4:39 0:07
Laal Puli 7:25 0:03 Khokhar Chowk 4:42 0:03
Mall Road 7:27 0:02 Expo Center 4:44 0:02
Mayo Garden 7:35 0:08 Expo Center 4:52 0:08
Asif Center 7:37 0:02 CNG Punp 4:54 0:02
Sardar H/S 7:40 0:03 Hussaini Markeet 4:57 0:03
Total   0:42     0:42
Route-13
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Multan Chungi 7:04 0:00 UET 4:15 0:00
Hathi Chowk 7:06 0:02 Devas Road 4:17 0:02
Mustafa Town 7:08 0:02 Jinnah Bagh Gate 4:19 0:02
Kareem Block 7:10 0:02 Shadman under pas 4:21 0:02
Sikandar Block 7:13 0:03 Science College 4:24 0:03
Raza Block 7:16 0:03 Raza Block 4:27 0:03
Science College 7:17 0:01 Sikandar Block 4:28 0:01
Shadman under pas 7:25 0:08 Kareem Block 4:36 0:08
Jinnah Bagh Gate 7:30 0:05 Mustafa Town 4:41 0:05
Devas Road 7:35 0:05 Hathi Chowk 4:46 0:05
UET 7:45 0:10 Multan Chungi 4:56 0:10
Total   0:41     0:41
           
Route-14
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Allama Iqbal Town
4 # Tainkiٹینکی
6:55 0:00 UET 4:15 0:00
Moon Markeet 7:00 0:05 Liaqat Chowk 4:20 0:05
Kali Kothi Stop 7:02 0:02 Ground Stop 4:22 0:02
Darbar Stop Sabza Zar 7:04 0:02 Darbar Stop Sabza Zar 4:24 0:02
Ground Stop 7:06 0:02 Kali Kothi Stop 4:26 0:02
Liaqat Chowk 7:10 0:04 Moon Markeet 4:30 0:04
UET 7:50 0:40 Allama Iqbal Town 5:10 0:40
Total   0:55     0:55
Route-15
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Akbari Store 6:50 0:00 UET 4:15 0:00
Dubai Chowk 6:52 0:02 Kaleem Mor 4:17 0:02
Kareem Markeet 6:55 0:03 Shah Noor 4:20 0:03
  6:57 0:02 Awan Town 4:22 0:02
  6:59 0:02 Awan Town 4:24 0:02
Kareem Markeet 7:00 0:01 Multan Road 4:25 0:01
  7:01 0:01   4:26 0:01
Multan Road 7:02 0:01 Kareem Markeet 4:27 0:01
Awan Town 7:03 0:01   4:28 0:01
Awan Town 7:05 0:02   4:30 0:02
Shah Noor 7:09 0:04 Kareem Markeet 4:34 0:04
Kaleem Mor 7:12 0:03 Dubai Chowk 4:37 0:03
UET 7:45 0:36 Akbari Store 5:10 0:33
Total   0:58     0:55
Route-16
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Ali Hospital 6:45 0:00 UET 4:15 0:00
Rai wand By Pas 6:48 0:03 Doctor Hospital 4:18 0:03
Pasco Society 6:50 0:02 Thokar 4:20 0:02
EME 6:52 0:02 Park View 4:22 0:02
EME 6:55 0:03 Shah Pur Kanjaraan 4:25 0:03
Shah Pur Kanjaraan 6:57 0:02 EME 4:27 0:02
Park View 7:00 0:03 EME 4:30 0:03
Thokar 7:03 0:03 Pasco Society 4:33 0:03
Doctor Hospital 7:10 0:07 Rai Wand by Pas 4:40 0:07
UET 7:45 0:35 Ali Hospital 5:15 0:35
Total   1:00     1:00
           
Route-17
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Orphanage 7:00 0:00 UET 4:15 0:00
Shahzan Factory 7:05 0:05 Saman Abad Mor 4:20 0:05
Niazi Adda 7:07 0:02 Shanai Mall 4:22 0:02
Band road 7:09 0:02 Park Stop 4:24 0:02
Double Road 7:13 0:04 Park Stop Mini Markeet 4:28 0:04
Park Stop Mini Market 7:15 0:02 Bouble road 4:30 0:02
Park Stop 7:17 0:02 Band Road 4:32 0:02
Shanai Mall 7:20 0:03 Niazi Adda 4:35 0:03
Saman Abad Mor 7:25 0:05 Shahzan Factory 4:40 0:05
UET 7:50 0:25 Orphanage 5:05 0:25
Total   0:50     0:50
Route-18
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Pehla Gool Chakar 7:05 0:00 UET 4:15 0:00
Second Gool Chakar 7:07 0:02 0 4:17 0:02
Bohar Wala Chowk 7:10 0:03 Shimla Phari 4:20 0:03
Choudhry Colony 7:13 0:03 Ganga Raam 4:23 0:03
Shabab Chowk 7:15 0:02 Waris Road 4:25 0:02
Pakki Thathi 7:18 0:03 Abid Markeet 4:28 0:03
Bastami Road 7:21 0:03 Mian Sb 4:31 0:03
Shairan Wali Kothi
شیرانواں ولالی کوٹھی
7:23 0:02 Chaborji 4:33 0:02
School Stop 7:25 0:02 Quarter 4:35 0:02
Gool Chakar Nala 7:26 0:01 Mosque 4:36 0:01
Ponch Road Islamia 7:28 0:02 Islamia Park
1st Gool Chakar
4:38 0:02
Islamia Park
1st Gool Chakar
7:30 0:02 Ponch Road Islamia 4:40 0:02
Mosque 7:30 0:00 Gool Chakar Nala 4:40 0:00
Quarter 7:31 0:01 School Stop 4:41 0:01
Chaborji 7:32 0:01 Shairan Wali Kothi
شیرانواں ولالی کوٹھی
4:42 0:01
Mian Sb 7:33 0:01 Bastami Road 4:43 0:01
Abid Markeet 7:35 0:02 Pakki Thathi 4:45 0:02
Waris Road 7:37 0:02 Shabab Chowk 4:47 0:02
Ganga Raam 7:40 0:03 Choudhry Colony 4:50 0:03
Shimla Phari 7:45 0:05 Bohar Wala Chowk 4:55 0:05
      Second Gool Chakar    
UET     Pehla Gool Chakar    
Total   0:40     0:40
           
Route-19
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Local Govt. Complex 7:15 0:00 UET 4:15 0:00
Main Bazar Islam pura 7:18 0:03 Chaman Ice Cream 4:18 0:03
District Kachari 7:25 0:07 Anar Kali 4:25 0:07
Anar Kali 7:30 0:05 District Kachari 4:30 0:05
Chaman Ice Cream 7:32 0:02 Main Bazar Islam pura 4:32 0:02
UET 7:45 0:13 Local Govt. Complex 4:45 0:13
Total   0:30     0:30
Route-20
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Kot Abdul Malik 7:00 0:00 UET 4:15 0:00
Baddu Puli 7:02 0:02 Na Khuda Chowk 4:17 0:02
Beghum Kot 7:03 0:01 Taj Pura 4:18 0:01
Yousaf Park 7:05 0:02 New Shad Bagh 4:20 0:02
Rustam Factory 7:08 0:03 Shad Bagh Gol Chakar 4:23 0:03
25 # Stop 7:10 0:02 Amir Road 4:25 0:02
G A Musa 7:12 0:02 Ring Road 4:27 0:02
Ring Road 7:18 0:06 G A Musa 4:33 0:06
Amir Road 7:25 0:07 25 # Stop 4:40 0:07
Shad Bagh Gol Chakar 7:30 0:05 Rustam Factory 4:45 0:05
New Shad Bagh 7:33 0:03 Yousaf Park 4:48 0:03
Taj Pura 7:37 0:04 Beghum Kot 4:52 0:04
Na Khuda Chowk 7:40 0:03 Baddu Puli 4:55 0:03
UET 7:50 0:17 Kot Abdul Malik 5:05 0:10
Total   0:57     0:50
           
Route-21
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Narowal Chowk 6:45 0:00 UET 4:15 0:00
Offier Mil 6:55 0:10 Lari Adda 4:25 0:10
Ravi Riyan 7:00 0:05 Imamia Colony/Phatak 4:30 0:05
KSK Pump/ Tool Plaza 7:10 0:10 KSK Pump/ Tool Plaza 4:40 0:10
Imamia Colony/Phatak 7:20 0:10 Ravi Riyan 4:50 0:10
Lari Adda 7:40 0:20 Offier Mil 5:10 0:20
UET 7:50 0:10 Narowal Chowk 5:20 0:10
Total   1:05     1:05
           
Route-22
Bus Stop Arrival Time (Morning) Time Interval Bus Stop Arrival Timing (Afternoon) Time Interval
Matchis Factory 7:10 0:00 UET 4:15 0:00
Thana Stop 7:11 0:01 Delhi Gate 4:16 0:01
Shadi Hall 7:15 0:04 Shalami Markeet 4:20 0:04
Station Shahdra 7:18 0:03 Data Darbar 4:23 0:03
Kachari Stop 7:20 0:02 Metro Stop 4:25 0:02
Shahdra Mor 7:23 0:03 Kasur Pura 4:28 0:03
Kasur Pura 7:25 0:02 Shahdra Mor 4:30 0:02
Metro Stop 7:28 0:03 Kachari Stop 4:33 0:03
Data Darbar 7:30 0:02 Station Shahdra 4:35 0:02
Shalami Markeet 7:33 0:03 Shadi Hall 4:38 0:03
Delhi Gate 7:36 0:03 Thana Stop 4:41 0:03
UET 7:45 0:09 Matchis Factory 4:50 0:09
Total   0:35     0:35